Łazienka – kamienie ozdobne czy płytki?

Jednym z zupełnie niezbędnych do życia pomieszczeń w naszym domu jest łazienka. Inspiracje i propozycje, które zobaczyć możemy w katalogach są piękne, ale czy funkcjonalne? Nowoczesna łazienka mimo wszystko składa się większości z podstawowych i klasycznych elementów, wzbogaconych o stylowe dodatki i czy oświetlenie. Łazienka nowoczesna właśnie przez takie elementy dodatkowe sprawia wrażenie gustownego wnętrza.

Łazienka – aranżacja – od czego zacząć?

Podstawowym wyposażeniem łazienki są oczywiście elementy takie jak: toaleta, umywalka, wanna lub prysznic i jakieś drobne meble łazienkowe, które pozwolą na organizację potrzebnych w łazience przedmiotów i akcesoriów. Od czego zacząć więc aranżację wnętrza? Oczywiście jeszcze przed etapem szukania tych elementów, należy zorientować się jakie dokładnie wymiary ma nasza łazienka i w jaki sposób będziemy chcieli  urządzić. Musimy tutaj wziąć pod uwagę czy będziemy korzystać z płytek ceramicznych czy kamieni ozdobnych? Ten właśnie temat będziemy dziś próbowali rozgryźć. 

Łazienka – użyteczność kamieni i płytek

Każdy, kto urządza łazienkę postawiony jest przed wyborem surowca, z którego wykonana ma być jego łazienka. Kiedyś w modzie były naturalne kamienie, później zdobione płytki, a teraz? A teraz mamy wielki powrót jednego i drugiego hitu sprzed lat! Oba te trendy są teraz bardzo pożądane! Co jednak sprawdzi się lepiej i poza pięknego wyglądu będzie również funkcjonalne?

Kamienie w łazience – hit czy kit?

Stale rosnąca popularność wykorzystywania w łazience kamieni naturalnych nie jest bezpodstawna. Umieszczanie w łazience kamieni naturalnych zachwycało już wieku temu. Czy to, że ten trend przetrwał do dzisiejszych czasów może oznaczać idealne i użytkowe rozwiązanie? Wydaje się, że faktycznie tak jest! Konsumenci, którzy w urządzaniu łazienki zdecydowali się na ten krok są niezwykle zadowoleni ze swoich wyborów i ogromnie polecają niniejsze rozwiązanie!

Łazienka
Łazienka

Jakie kamienie wybrać do łazienki?

Dzisiejszy rynek oferuje nam różne kamienie. Od surowców naturalnych, przez poł-szlachetne, aż do kamieni dekoracyjnych. Wybór jest ogromny, ale na co najlepiej się zdecydować, by nie żałować i być zadowolonym ze swojego wyboru? Jak najbardziej popularne kamienie reagują na codzienne ich użytkowanie? 

Łazienka w granicie

Granit, czyli świetnie nam znany kamień we wnętrzach używany jest najczęściej. Zazwyczaj wykorzystanie znajduje w kuchni np. do produkcji blatów, ale również świetnie nadaje się do zastosowania w łazience. Z czego to wynika i dlaczego jest on tak często stosowany we wnętrzach? Granit jest kamieniem bardzo twardym i niezwykle odpornym na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. W zasadzie jest w stanie służyć nam przez długie lata bez jakichkolwiek śladów użytkowania. Mimo częstego użytku granit nie ściera się zbyt szybko. Ponadto jest kamieniem naturalnym, który nie chłonie wilgoci, dlatego też bez problemu można stosować go w łazienkach. Dodatkowo jest on nazywany kamieniem ,,samoczyszczacym się’’ gdyż nie pozostawia widocznych po wodzie plam, jak w przypadku niektórych płytek czy innych kamieni. Granit uwielbiany jest również między innymi za to, że występuje w wielu różnych wariantach kolorystycznych, więc każdy może wybrać dla siebie taki, jaki najbardziej przypadł mu do gustu.

Zastanawiasz się nad wykorzystaniem szkła w łazience? Sprawdź, jak zrobić to w nowoczesny i designerski sposób! 

Łazienka i marmur – czy to dobre połączenie?

Marmur to kamień, który kojarzyć nam się może z luksusowym wnętrzem. Jego cena też jest znacznie większa od wspomnianego wcześniej granitu. Jak można porównać te dwa rodzaje kamieni, by wybrać najlepszy z nich? Marmur jest kamieniem bardziej kruchym niż granit. Granit cechuje się stosunkowo dużą sprężystością, której marmur już nie posiada. Ponadto marmur jako kamień szlachetny musi być poddawany regularnej konserwacji, po to by nie tracił on swoich cennych właściwości. Do konserwacji marmuru należy używać specjalnego wosku bezbarwnego. Taki zabieg oprócz tego, że podniesie jego właściwości, to jednocześnie walory wizualne zostaną podniesione, gdyż jego struktura zostanie uwydatniona. Do czego doprowadzić może zaniedbanie i brak konserwacji tego surowca? Niekonserwowany marmur z użytkowaniem matowieje, rysuje się, chłonie wodę oraz wilgoć, a nawet może odbarwiać się np. od różnych plam i zabrudzeń.

Łazienka
Łazienka

Trawertyn w łazience – czy to dobry pomysł?

Kolejnym najczęściej używanym we wnętrzach kamieniem jest trawertyn. Jest to wysoko-porowata skała osadowa składająca się głównie z kalcytu i aragonitu. Kolorystyka w jakiej najczęściej występuje to odcienie beżu i brązu. Te kolory oprócz wyjątkowego urozmaicenia naszego wnętrza wpływają także na jego przytulność. Ciepła kolorystyka kamienia sprawia, że wnętrze wydaje się przyjemne i miłe. Jak jednak trawertyn sprawdzi się w łazience? Ze względu na jego porowatość, ma on jedną sporą wadę, którą jest chłonność wody i wilgoci. Jednak odpowiednio zaimpregnowany jest bardzo użytkowy i nie ma z nim większych problemów. Ten kamień prezentować może jako jeden z niewielu swoja chropowatą strukturę. Będąc przy tym jednocześnie praktyczny w użytkowaniu i utrzymaniu czystości. Trawertyn cechuje się również tym, że jest on bardzo twardy i odporny na uszkodzenia.

Łazienka – kafle, czyli klasyka wyboru

Płytki ceramiczne w łazience, to coś, co spotyka się z ogromną ilością pochwał i poleceń. Z czego to wynika? Z ich ogromnej użyteczności! Płytki ceramiczne mogą zostać położone na ścianie lub na podłodze. Wybór pod względem walorów kolorystycznych jak i właściwości jest ogromny. Dostępność i cena również są bardziej przystępne. Takie płytki kupić możemy nawet w markecie budowlanym! Z kafli wykonać też można swoją własną kompozycję, dobierając do siebie różne formy i wzory, dlatego wnętrza naszych łazienek mogą być dzięki temu bardziej unikatowe i nowoczesne. Płytki ze względu na swoje właściwości w większości są łatwe w utrzymaniu czystości nie wymagają specjalnych płynów czy środków czyszczących.

Łazienka
Łazienka

Czy połączenie płytek i kamieni w łazience jest możliwe?

Jak najbardziej! W wielu przypadkach wybór tej opcji łączonej, czyli zastosowaniu w łazience kamieni jak i płytek ceramicznych jest bardzo dobry. Ludzie mają różne potrzeby i preferencje, a czasem zdarza się, że dopasowanie do nich tylko jednego z surowców jest niewystarczające. Najczęściej konsumenci decydują się na wykonanie z kamienia tylko jednego z elementów łazienki, czyli np.: wanny, kabiny prysznicowej, umywalki wraz z blatem nad półkami, a czasem nawet urozmaicenie kamieniem jednej ze ścian.

Łazienka kamienna czy może z wykorzystaniem płytek?

Reasumując widać, że kamienie naturalne nie zawsze mogą być takie łatwe w utrzymaniu, jednakże czy to miałoby oznaczać, że nie warto z nich skorzystać we wnętrzu swojej łazienki? Zdecydowanie nie! Wybór zależy od naszego gustu i preferencji. Nie trzeba rezygnować z jednego ze sposobów urządzenia Waszej łazienki! Możecie posłużyć się jednym i drugim i dobrać kamień do stylistyki i koloru płytek. Ranking w dziedzinie kamieni wygrał granit ze względu na największą uniwersalność, duży wybór kolorystyczny, i największą trwałość, dlatego też jest on tak często wybierany przez konsumentów!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *