Styl współczesny i jego charakterystyczne cechy

styl współczesny cechy charakterystyczne

Styl współczesny (z angielskiego – modern), stosowany w aranżacji wnętrz, pojawił się stosunkowo niedawno: zaczął zdobywać popularność dopiero pod koniec XX wieku. Ten kierunek naprawdę w pełni odpowiada jego nazwie: współczesny to styl życia, który nieustannie się zmienia, chłonąc aktualne trendy ze świata projektowania wnętrz.
Styl skandynawski stał się swego rodzaju protoplastą współczesności. Poza tym współczesność ma wiele wspólnego z modernizmem: każdy z tych stylów charakteryzuje się prostą linią, praktycznością i zamiłowaniem do ikon sztuki meblarskiej. Jednak współczesność to styl swobodniejszy niż modernizm. Do wnętrz w stylu współczesnym, projektant ma praktycznie nieograniczony wybór materiałów, mebli (sofy nowoczesne, stoliki pufy itp.), światła i wystroju. Ponadto współczesność to minimalizm, który uzupełniają klasyczne elementy i zaawansowane technologicznie funkcje. Jednym słowem współczesność to styl eklektyczny, który harmonijnie łączy elementy minimalizmu, modernizmu, neoklasycyzmu, art deco, vintage, hi-tech i stylu skandynawskiego.

1. Styl współczesny to stonowana kolorystyka

styl współczesny - stonowana kolorystyka

Podstawową paletą współczesnego stylu są neutralne kolory: czerń, szarość, beż i biel. Urządzając wnętrze w stylu współczesnym, projektanci starają się, aby kolory płynnie „spływały” na siebie. Dobrze sprawdzają się tutaj ładne, wyciszone odcienie, takie jak kakaowe, kremowe, migdałowe, kremowe itp. Naturalne odcienie światła pomagają łączyć elementy różnych stylów i tworzą wspaniałe tło dla ciekawych i niezwykłych mebli, światła i wystroju. Ściany, podłogę i sufit można ozdobić wzorami lub ornamentami, najważniejsze jest to, aby miały powściągliwy, spokojny charakter.

2. Styl współczesny cechuje przejrzysta geometria

Współczesne wnętrze charakteryzuje się wyraźnymi liniami, klasycznymi kształtami i poprawną geometrią. Takie wnętrza z reguły nie mają bogatego wystroju w projekcie. Ponadto do dekoracji okien nie należy używać ciężkich zasłon ze wzorem: rolety i żaluzje doskonale nadają się do wnętrz w stylu współczesnym. Takie rozwiązanie pozwoli na zachowanie stylu we wszystkim, a jednocześnie pomoże nie zostawiać okien „nagich”. Współczesne wnętrza są synonimem harmonii, tutaj nic nie powinno rozpraszać i zaburzać równowagi.

3. Funkcjonalność – kluczowa cecha stylu współczesnego

funkcjonalne rozwiązania aranżacyjne

Istotną cechą współczesnego wnętrza jest wolna przestrzeń, w której króluje powietrze i naturalne światło. To cecha odziedziczona po minimalizmie. Projektanci stosują różne techniki, aby wnętrze było jak najbardziej przestronne. Na przykład styl współczesny często kojarzy się z wbudowanymi szafami i zaprojektowanymi niszami; urządzenia w takich wnętrzach są prawie zawsze wbudowane w ściany i są prawie niewidoczne. Tu rządzi lakoniczność i funkcjonalność, dlatego meble dobierane są w taki sposób, aby spełniały jednocześnie kilka ról. Na przykład pufa, rozkładana sofa, składane stoliki itp.

4. Naturalne materiały i zestawienie faktur

Styl współczesny nawiązuje do aktualnych trendów w świecie aranżacji wnętrz, więc logiczne jest, że dekorując pomieszczenie w tym stylu, specjaliści maksymalnie wykorzystują naturalne materiały. Znajdziesz tu naturalne drewno, kamień, len, wełnę, bawełnę i jedwab, a także futra i skóry. Uzupełnieniem tych naturalnych materiałów jest plastik, metal i szkło.
Warto zauważyć, że współczesność to styl bardzo wyważony: zamiast pstrokatej palety kolorów i skomplikowanych kształtów w takich wnętrzach zastosowano wiele różnych faktur. Na przykład połysk marmuru lub lakierowanego drewna podkreśla dobrze matowy kamień i ciepłe futro.
Połączenie nowoczesnych technik projektowania z klasycznymi elementami dekoracyjnymi to jeden z najgorętszych trendów w aranżacji wnętrz, a styl współczesny w pełni wykorzystuje tę technikę.

5. Funkcjonalne meble o lakonicznym designie

funkcjonalne meble

Główne wymagania stawiane współczesnym meblom wnętrzarskim to funkcjonalność i ergonomia. Ponadto przedmioty powinny mieć lakoniczny wzór. Do dekoracji wnętrz w tym stylu projektanci często wybierają meble tapicerowane o prostym, wygładzonym kształcie, jasnych odcieniach i minimalnej ilości elementów dekoracyjnych. Aby urozmaicić wnętrze i nadać mu dynamiki, można wybrać fotele, krzesła i pufy w bogatej kolorystyce. We wnętrzach współczesnych nie jest zabronione stosowanie jaskrawych obiektów, jednak ich ilość powinna być minimalna – nie więcej niż 2-3, aby nie zmieniać spokojnego i wyważonego nastroju wnętrza.

Podsumowując, warto zauważyć, że współczesność to doskonały dowód na to, że nowoczesne wnętrze nie zawsze ma zbyt minimalistyczny, bezduszny i bezosobowy design. Współczesność całą swoją esencją potwierdza, że ultranowoczesna przestrzeń może być wygodna, piękna i przytulna.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *